2008 Avrupa Şampiyonası Sıralama ve İstatistikleri

7-29 Haziran 2008 tarihlerinde İsviçre ve Avusturya’nın ev sahipliği yapmış olduğu turnuva pek çok yönü sayesinde hala futbol kamuoyunun ilgisini çeken bir noktada yer almaktadır. Hem maçlarda atılan gol sayısı hem de tribünlerin oldukça aktif biçimde sahaya müdahil olması da turnuvayı epik yapan değerler arasında yer alıyor. 2008 Avrupa Şampiyonası sıralama ve istatistikleri de bu yönden oldukça ilgi çekici bir konumda bulunmayı fazlasıyla hak ediyor.

Toplam 16 takımın kıyasıya mücadele etmiş olduğu turnuva 8 farklı stadyumda oynanan maçlar ile son buldu. Maç başına yakalanan 2,48 gol oranı da oldukça keyifli müsabakaların seyirci ile buluştuğunun kanıtı niteliğindedir. Ek olarak toplamda 1.140.902 futbol severin maçları statlardan izlediği bilgisini de vermiş olalım.

2008 Avrupa Şampiyonası Şampiyonu

Her turnuvada olduğu gibi elbette finallerin çok daha hafızada kaldığını söylemek yanlış bir yaklaşım biçimi olmayacaktır. Turnuvada oynanan İspanya ve Almanya arasında şampiyonluk mücadelesi de pek çok bireyin hala hatırladığı güzel günleri işaret ediyor. 2008 Avrupa Şampiyonası şampiyonu apoleti de bu coşkuyu 2.kez yaşayacak olan İspanya’ya gitti.

Finalde güçlü ve hatta favori olarak gösterilen Almanya’yı yenme başarısını gösteren boğalar altın madalyayı takmanın gururu ile ülkelerine geri döndüler. Son şampiyon unvanı ile turnuvaya gelen Yunanistan ise oynadığı 3 maçı da kaybederek en kötü performansa sahip ülke olarak dikkat çekti.

2008 Avrupa Şampiyonası Gol Kralı

Tabii ki her şampiyonanın sonunda o turnuva içerisinde atılmış olan gollerin ve bunların sağlamış olduğu galibiyetlerin de büyük önemi bulunuyor. 2008 Avrupa şampiyonası gol kralı da bu yüzden değerli bilgiler ışığında futbol severler ile buluşturulması gereken veriler arasında yerini almış durumda.

Turnuvanın şampiyonu İspanya’nın başarılı forvetlerinden biri olan David Villa atmış olduğu 4 gol sayesinde takımının kupayı kazanmasında başrol oynamayı başardı. Yine şampiyonlardan bir tanesi olan Xavi’de turnuvanın en değerli oyuncusu seçilerek kariyerinde yaşayabildiği özel anlardan birine yakından tanıklık etti. Keyifli mücadelelerin olduğu ve şampiyonun İspanya olarak belirlendiği bir Avrupa şampiyonası da bu istatistiki veriler ışığında 29 Haziran günü sona erdi.

Similar Posts
2018 Dünya Kupası Sıralama ve İstatistikleri
14 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Rusya’nın ev sahipliğinde yapılan 2018 Dünya Kupası kendi içerisinde barındırmış olduğu hikayeler ile de dikkat...
2016 Avrupa Şampiyonası Sıralama ve İstatistikleri
Modern futbolun temellerinin atılmaya başlanmış olduğu turnuvaların başında Avrupa Şampiyonası gelmektedir. Futbol dünyasının Euro 2016 olarak benimsemiş olduğu bu organizasyon...
2014 Dünya Kupası Sıralama ve İstatistikleri
Dünya kupası tarihinde önemli anların yaşandığı, ilginç durumların ortaya çıktığı pek çok maçtan ve istatistiki veriden söz edebiliriz. Özellikle oyuncuların...

Henüz bir yorum yok. Bu konuya yorum yapabilirsin.

Yorum Yapın


İsim (required)

Email (required)

Website